Рівненський ліцей

Крок у майбутнє

Опубліковано 24-04-2019, 20:25

651
Крок у майбутнє
Щорічно 22 березня світ відзначає День водних ресурсів. Це маловідоме свято було встановлено Генеральною Асамблеєю ООН для того, щоб нагадати всім людям про важливість цієї речовини. Здається, що нічого нового ми вже не дізнаємося про воду, проте вона таїть в собі ще мільйони загадок, учені кожен день відкривають цікаві та невідомі факти про неї.
Немало цікавих фактів про воду дізналися 10 та 17 квітня гімназисти 6-А та 6-Б класу РУГ, відвідавши кафедру водопостачання та бурової справи в НУВГП на запрошення завідувача кафедри доктора технічних наук Мартинова Сергія Юрійовича.
Працівники кафедри показали цікаву презентацію та провели з гімназистами бесіду на екологічну тему «Вода на Землі», під час якої учні дізналися, що вони знають про воду, які запаси води на Землі та в Україні, якими є шляхи ощадливого використання води. Цікавим також був експеримент з «лікування» «хворої» води в лабораторії кафедри.
Чому ж вода така важлива? Працівники кафедри розповіли гімназистам, що вода – колиска життя на нашій планеті, безцінний дар людству. Вона є в кожній живій істоті, а без неї все гине, проте діяльність людини негативно позначається на кількості й якості прісної води на Землі.
Одна з найголовніших проблем – вирубка лісів, через яку відбувається виснаження оброблюваних земель і пасовищ, гине ґрунт. Коли це відбувається, Земля відбиває більше сонячного світла в атмосферу. У результаті атмосфера нагрівається, хмари розсіюються, і дощів випадає менше.
Наступна проблема – забруднення прісної води. Щороку в річки всього світу скидається до 450 мільярдів кубометрів побутових і промислових відходів. Гинуть тварини. Зменшується кількість питної води.
Діти дізналися, як зберегти воду для майбутніх поколінь. Для цього потрібно будувати нові та реконструювати каналізаційні очисні споруди, економно використовувати воду в побуті, застосовувати в будівлях водо лічильники, удосконалювати технології виробництва на підприємствах, розробляти шляхи захисту прісної води від забруднення відходами будь-якого виду виробництва та життєдіяльності.
Також шестикласники розробили способи ощадного використання води:
1. Економно та зручно чистити зуби, користуючись індивідуальною склянкою з водою, у якій потім можна зберігати зубну щіточку.
2. Використання проточної води для миття посуду призводить до витрати в середньому 15 л води за 1хв. Для економії води посуд доцільно мити в мийці, яка перекрита пробкою або в спеціальній мисці.
3. Не використовувати проточну воду для підігріву й охолодження напоїв та продуктів харчування.
4. Ручне прання білизни потребує великої кількості води. Для зменшення витрат води білизну потрібно полоскати у ванні, що перекрита пробкою.
5. Приймаючи ванну, що наповнена лише наполовину, ви витрачаєте 100 л води. Приймаючи душ упродовж 2-3 хв, ви витрачаєте близько 50 л води.
І на завершення дітям розповіли про життя без води.
• Якщо без їжі можна прожити до 50 днів, то без води – не більше 5 днів.
• Сильне зневоднення може призвести до непритомності та виникнення галюцинацій. Такий стан без надання медичної допомоги призводить до смерті.
• Людина починає відчувати спрагу, коли втрачає 1% рідини організму, а під час інтенсивних тренувань організм скидає вагу за рахунок втрати води, а не жиру.
• Спрага нерідко маскується під апетит. Якщо вас тягне перекусити, часто буває досить просто попити води.
• А стакан, випитий до прийому їжі, притупляє відчуття голоду та сприяє зменшенню апетиту як мінімум удвічі.
Завершальним етапом екскурсії стало відвідування лабораторії водопостачання та очищення води, де гімназистам показали зразки води, забруднені різними хімічними речовинами, та способи її очищення.

Мартинова Ольга, учениця 6-Б класу,
Мартинов Сергій Юрійович

Крок у майбутнє

Крок у майбутнє

Категорія: Інформація